top of page

GRAFICKÝ MANUÁL IDENTITY KATARÍNA KABKA BABÁLOVÁ™ 2012

Názov bakalárskej práce je „Grafický manuál identity Katarína Kabka Babálová 2012“.

 

Manuál je definovaný ako príručka, zápisník, alebo návod určený na použitie určitej novej, neznámej veci, zariadenia, v mojom prípade mňa ako fyzickej osoby. k vytvoreniu tohto manuálu ma priviedli moje životné skúsenosti. Dnes je na každom výrobku návod, ako ho používať, aby sme ho plne využili, nepoškodili, aby nám čo najdlhšie slúžil. 

Pri skladaní nového nábytku pre moju sestru, mi jej priateľ povedal zaujímavú vetu. „Kati, občas by sa mi zišiel návod aj na teba, niekedy ťa vôbec neviem odhadnúť... „ Toto bol jeden z impulzov spracovať takýto návod – manuál. Grafika, grafický dizajn a fotografovanie ma zaujímajú, bavia a študujem ich. Keď som si spojila tieto fakty do kopy, tak vznikol nápad spracovať manuál – návod o sebe – na seba samu. Odprezentovať sa, pre mňa najbližšou a najprijateľnejšou formou, za pomoci grafiky, fotografií a výstižných textov.

 

Výsledkom mojej práce je originálny knižný manuál v netypickom plastovom obale s množstvom výstižných osobných fotografií spracovaných rôznymi technikami. Manuál je v závere spestrený o puzzle a hravú perforovanú knihu, ktorá určite každého pobaví a milo prekvapí.

 

Práca s manuálom – s knihou – o mne ma bavila a priniesla mi veľa zaujímavých podnetov, zážitkov a poučení. Musela som v krátkom čase vyriešiť množstvo prekážok. Zo dňa na deň som musela zohnať fotoateliér, lebo prvý mi vybuchol k vôli nečakanej chorobe majiteľa. Riešila som tiež kto mi vyrobí puzzle, kde zoženiem odborné informácie a knihy, ako upravím texty, aký font použijem a kde kúpim papier, ktorý vyhovoval mojej predstave. Musela som upravovať formát knihy k vôli perforácii fotografií a nedokonalému perforovaciemu stroju. Hľadala som firmu, ktorá mi vyfrézuje nadpis na obal knihy. Čerešničkou na torte bolo ako a kto mi celú knihu zviaže do jedného celku. pri všetkých týchto aktivitách bol čas mojím najväčším súperom.

 

 

 

Pred workschopom na Kykuli, kde som bola konzultovať svoju prácu som si svojou neopatrnosťou vymazala celú prácu. Na moje šťastie 

na kľúči som mal staršie dáta. Po 10 hodinách práce som si naspäť zapracovala všetky potrebné zmeny.

Manuál je originálny a jedinečný. Jeho jedinečnosť spočíva v tom, že je použiteľný len na jeden presne určený subjekt. Jedinečnosť diela spočíva v tom, že v ňom odkrývam svoje klady a nedostatky pred každým, kto nahliadne do tohto manuálu. Doslovne tu odhaľujem svoje telo aj dušu, písmom, slovom a fotografiou. Účelom manuálu je priblížiť a bjasniť ako správne komunikovať a spolupracovať s identitou tak, aby bol zachovaný súlad všetkých potrieb a požiadaviek subjektu a jeho okolia.

bottom of page