Otvorila som druhú autorskú výstavu 

KABKA INÁ_ A INAK

 

V utorok, 11. decembra, večer o 17.00 hodine prezentovala svoju prácu a úspechy Katarína Babálová, fotografka, dizajnérka a grafička. Vernisáž bola súčasťou piateho ročníka festivalu Cesta do neznáma, ktorý organizoval projekt SPOTs.

 

Zámerom organizátorov festivalu je upriamiť pozornosť širokej verejnosti na menšiny, ktoré sú súčasťou našej spoločnosti. Nie vždy si majorita uvedomuje s akými nástrahami a ťažkosťami sa jednotlivci v každodenných životných situáciách stretávajú. Cieľom festivalu  je prostredníctvom  osobných príbehov a stretnutí priblížiť osudy ľudí, ktorí patria do niektorej z minorít.

 

Kým sa za posledných 5 rokov mohli Košičania dozvedieť viac o živote bezdomovcov, Rómov, ľudí s fyzickým či psychickým hendikepom, tento rok sa festival venoval ľuďom zo sluchovým postihnutím. Patrí k nim aj Katarína Babálová, ktorá sa ako nepočujúca narodila. Do vienka však okrem húževnatosti dostala aj nesmierny talent. Ten využíva pri zachytávaní každodenných okamihov prostredníctvom fotoaparátu. Výstava s názvom Kabka iná a inak, nie je jej prvou autorskou výstavou, ale prvou výstavou, ktorou sa prezentuje v Košiciach.

 

Vystavené fotografie a fotografické koláže obsahuje aj snímku „Rybárik riečny“, ktorým mladá umelkyňa, vyhrala 2. miesto v prestížnej fotografickej súťaži Slovak Press Photo. Keďže má autorka výstavy blízko k vizuálnemu umeniu, obohatila ju aj o alternatívnu formu prezentácie prostredníctvom 10 minútového videoklipu. Pozrieť si ho môžete kliknutím na video na konci článku.

 

Výstava je inštalovaná v priestoroch Výmenníka Štítová a potrvá do 30. januára 2015.

 

nájdete link

Kabka - iná_ a inak II. pouličná výstava

 

Milí priatelia, susedia a kamaráti. Dovoľujem si Vám dnes srdečne privítať a predstaviť Vám mini pouličnú výstavu „ Kabka iná a inak II“.

 

Jej autorkou je mladá kreatívna umelkyňa, absolventka VŠVU v Bratislave. Rodáčka z Trenčína Katarína Babálová.

 

Tento polohou atraktívny a zaujímavý priestor výkladných skríň bol dlho zanedbaný a nevyužitý. Katku zaujal hneď na prvý pohľad, keď sa sem prisťahovala do podnájmu. S víziou použiť ho ako výstavnú plochu začala zisťovať kontakt na majiteľa výkladu, čo sa jej sprvu nedarilo. Ale náhoda na seba nedala dlho čakať a jedného dňa , pri zabezpečovaní krabíc na sťahovanie pre spolubývajúcu Anku , Katka zbadala manželov Fedorovcov vo výklade ako tam niečo upravujú .Slovo dalo slovo a mini výstava je tu pre potešenie oka a aj duše okoloidúcich ľudí.

 

Tri veľké obrazy ľudí so zvieracími hlavami sú spracované na plátne kombinovanou kolážovou technikou fotografia a maľba. Na autentických fotografiách Katkiných priateľov, Katka premaľovala ich tváre na hlavy zvierat, ktoré charakterizujú ich povahové črty. Sú to ich virtuálne masky, ktoré podľa potreby ukazujú okolitému svetu, alebo naopak, ich úpenlivo skrývajú pred zrakom svojich priateľov a známych. Maska je v dnešnej dobe už neodmysliteľný každodenný doplnok veľkého počtu ľudí. Niektorí sa ňou snažia zakryť svoje slabosti a boľavé miesta. Oní maskou prekrývajú neopodstatnenú agresivitu, nenávisť, závisť a zlobu. Ulice miest sú bohužiaľ plné masiek, lebo ľudia sa boja odhaliť svoju pravú tvár . Masky sú doplnky, masky sú dovolené, masky sú žiadané, lebo veľa ľudí sa nimi chce priblížiť k svojim snom a túžbam.

 

Súčasťou výstavy je aj 12 fotografií z rôznych miest a podujatí, ktoré Katka navštívila, ktoré v nej vzbudili pocity a zanechali trvalé spomienky. 12 slov na fotografiách dokresľuje a pomyselne podfarbuje fotografie, ktoré v nej evokujú spomienky, ktoré v sebe nesú tichý odkaz a životný postoj.

 

Touto cestou by sa Katka rada poďakovala za výstavné priestory firme Nostalgia a jej majiteľovi pánovi Fedorovi s manželkou a aj niektorým zamestnancom z reštaurácie Jasmine, ktorí jej vyšli tiež v ústrety pri realizácii tejto výstavy. Poďakovanie patrí aj jej spolubývajúcej Katke a jej kamarátovi Ľubomírovi, ktorí jej spolu s kamarátmi pomáhali nainštalovať obrazy a fotografie v neskorých nočných hodinách. 

Pán Jaroslav Malchárek na túto malú vernisáž pre nás všetkých priniesol na ochutnanie niekoľko fliaš kvalitného vína za ktoré mu ďakujeme. Ochutnajte a nech nám všetkým padne na úžitok.

Prajem Vám veľa príjemných zážitkov a pocitov z tejto mini výstavy.

Medzinárodné výtvarno-literárne sympózium ORA ET ARS – SKALKA 2016 Katalóg výtvarno-literárneho sympózia ORA ET ARS – SKALKA 2016

 

Najmladšia z ženských účastníčok sympózia, Katarína BABÁLOVÁ, cítením aj výtvarným myslením patrí k digitálnej generácii, nad ktorou občas úzkostlivo krútime hlavou. Čo nedokáže počuť a vyrozprávať, lebo Boh to s ňou mal takto nejako naplánované, to dokáže artikulovať kombinovanými médiami fotografie, digitálnej kresby, grafiky a maľby v kolá- žovom skladobnom princípe. Takto vnímam aj jej monumentálne masky, za ktorými sa stráca alebo niekedy aj vyjavuje ľudská mentalita a povaha. V kontexte nášho sympózia jej príspevok vykladám ako komiksovo presné rozlišovanie duchov a zároveň apel, aby sme sa dokázali odkryť pred tým, čo je silnejšie ako naša pominuteľnosť. Ono to raz na kaž- dého príde, že začuje otázku: Kde si, Adam?

Medzinárodné výtvarno-literárne sympózium ORA ET ARS – SKALKA 2016 Pútnické miesto Skalka pri Trenčín

 

Najstaršie pútnické miesto na Slovensku – starobylá Skalka pri Trenčíne privíta tento rok opäť umelcov – účastníkov  9. ročníka medzinárodného výtvarno-literárneho sympózia ORA ET ARS SKALKA 2016. V termíne 20. – 26. júna 2016 budú v areáli Malej a Veľkej Skalky a v meste Trenčín tvoriť svoje diela nasledovní autori:

Výtvarná sekcia:
1.  Eugeniusz Molski, Nowy Wiśnicz (PL)
2.   Maria Jesus Machek-Rivero, Bratislava (ESP)
3.   Martin Kellenberger, Bratislava
4.   Ján Gáll, Košice – Rozhanovce
5.   Katarína Babálová, Trenčín
6.   Iva Jarošová-Štrbová, Bratislava
7.   Peter Krupa, Levoča
8.   Katarína Šubjaková, Martin
9.   Ján Hubinský, Trenčín
10. Jozef Vydrnák, koordinátor výtvarnej sekcie, Dubnica nad Váhom

Literárna sekcia:
1. Ján Zambor, Bratislava
2. Igor Hochel, Trnava
3. Ján Tazberík, Bratislava
4. Mila Haugová, Bratislava
5. Rudolf  Dobiáš, koordinátor literárnej sekcie, Trenčianska Teplá, časť Dobrá

Kurátorom sympózia a výstav je historik a znalec umenia PhDr. Marián Kvasnička. Organizátori a spoluorganizátori 9. ročníka sympózia:

Hlavný organizátor: Mesto Trenčín
Spoluorganizátori:

  • Trenčiansky samosprávny kraj

  • Trenčianske osvetové stredisko v Trenčíne

  • Farský úrad Skalka nad Váhom

  • Beňadik, n. f.

  • T-VIA, o. z.

Na Skalku prídu opäť umelci InfoTrenčín 7.jún.2016/ročník XVII

 

Medzinárodné výtvarno-literárne sympózium ORA ET ARS SKALKA 2016 privíta na svojom 9. ročníku od 20. – 26. júna 10 výtvarníkov zo Slovenska, Poľska, Španielska a 5 literátov zo Slovenska. Vo výtvarnej sekcii sa zú- častnia Eugeniusz Molski (PL), Maria Jesus Machek-Rivero (ESP), Martin Kellenberger (Bratislava), Ján Gáll (Košice), Katarína Babálová (Trenčín), Iva Jarošová – Štrbová (Bratislava), Peter Krupa (Levoča), Katarína Šubjaková (Martin), Ján Hubinský (Trenčín) a Jozef Vydrnák (Dubnica nad Váhom) – koordinátor výtvarnej sekcie. Svoje diela po prvýkrát predstavia verejnosti na pracovnej vernisáži v sobotu 26. júna v zrekonštruovanom Kostole sv. Andreja-Svorada na Malej Skalke. Slávnostná vernisáž sympózia s kultúrnym programom sa uskutoční v priestore kláštora na Skalke v sobotu 16. júla o 15.00 h. Ak ste ešte neboli na Skalke, nedajte si ujsť príležitosť v čase, kedy toto najstaršie pútnické miesto obsadia umelci, aby tam vytvorili a prezentovali svoje diela. Súčasťou sympózia bude aj odborný seminár v refektári Piaristického gymnázia 23. júna, venovaný 10. výročiu úmrtia významnej slovenskej archeologičky, dlhoročnej pracovníčky Trenčianskeho múzea a objaviteľky predrománskej rotundy na trenčianskom hrade Tamary Nešporovej. Podrobný program sympózia nájdete na www.trencin.sk a www.tnos.sk.

4 PRÍBEHY ZO SVETA NEPOČUJÚCICH video

 

Piaty ročník festivalu Cesta do neznáma, do ticha patril komunite nepočujúcich. Živá knižnica, panelová diskusia, dve autorské výstavy a množstvo ďalších aktivít priniesli najmä krásne príbehy a množstvo informácií o ľuďoch zo sveta bez zvuku. Všetci zúčastnení podali vynikajúce výkony, rozhodli sme sa priniesť vybrané rozprávanie dvoch žien a dvoch mužov, vďaka ktorým sa máme možnosť opäť pozastaviť nad myšlienkami, ktoré nám možno nikdy predtým nenapadli.  Zocelení mnohými životnými skúsenosťami vám Katarína Babálová, Stanislav Lubina, Anna Šmehilová a Michal Hefty sprostredkujú nové vnímanie sveta, v ktorom žijeme. Pozrite si festivalové videá.

nájdete link

 

Cesta do neznáma. Do ticha. Katarína Kabka Babálová /SPOTsProjekt/

S festivalom Cesta do neznáma ste tento rok mali možnosť cestovať do ticha. Do sveta nepočujúcich, talentovaných, charizmatických, obohacujúcich ľudí. Jednou z nich je impozantná moderná grafička, Katarína "Kabka" Babálová.

 

nájdete video

© 2014 by kabka