KAMALÁSKY
S jemnou úpravou pôvodného textu pesničky kamalásky pre mňa predstavujú:
“ Trochu menej ako lásky. Trochu viac jak kamaráti. Vďaka nim je život krásny povedzme, že znesiteľný ...”
V tejto mnou vybranej originálnej téme som potrebovala spojiť úlohy ateliéru fotografie a ateliéru grafiky do produktu “2 v 1” a vymyslela som ju s mojou mamou v kuchyni, keď v rádiu hrali Hamelove Kamalásky.
Pre svoju prácu som si požičala a jemne upravila časť textu pesničky Paľa Hamela. Netradičné spojenie kamarátov a lások do jedného sympatického slova “kamalásky”, ma na prvý pohľad zaujalo. v samotnej pesničke je veľmi dobre vystihnutá podstata a význam tohto slova, ktorý naznačuje a charakterizuje obsah mojej práce.
V tejto mnou vybranej originálnej téme som potrebovala spojiť úlohy ateliéru fotografie a ateliéru grafiky do produktu “2 v 1” a vymyslela som ju s mojou mamou v kuchyni, keď v rádiu hrali Hamelove Kamalásky.
Kto sú moje “Kamalásky“? Kamalásky stretávam nielen v bežný deň v škole, na bedmintone, na ulici, ale objavujem ich aj na Facebooku, ktorý ma dokáže spojiť s kýmkoľvek, kdekoľvek a kedykoľvek. Týmto spôsobom sa spájam s kamaláskami v Švedsku a v Dánsku.
Keby som moje kamalásky zoradila podľa náklonnosti, počtu stretnutí, obľúbenosti, podľa toho ako si na koho rýchle spomeniem a na koho nikdy zabudnem na 1. mieste je a vždy bude rodina Na 2.mieste sú starí rodičia, tety, ujovia, bratranci, sesternice a švagor Adrián.Za najbližšou rodinou nasledujú kamalásky, na ktoré si vždy rada spomeniem, lebo niečím obohatili, spríjemnili, skrášlili a spestrili môj život v jeho určitej etape Na ďalšiu priečku by som dala školu a všetkých, ktorí ma s ňou spájajú. Potom je bedminton, snowboarding, spoluhráči aktívni, bývalí a aj tréneri.
Originálne fotografie a grafika predstavujú moje kamalásky, ktoré ma ovplyvnili,formujú a vypĺňajú môj život. Fotky majú tvar štvorca a obdĺžnika. Krátke informácie pri každej fotgrafii informujú odkiaľ sa poznáme a kedy sme sa stretli. Portrétna fotografia je farebná a čiernobiela. Postava je realizovaná digitálnou zrkadlovkou, lebo pôvodný zámer fotenia flexaretom zlyhal na jeho poruche. Úpravy fotografií som realizovala pomocou grafických programov a photoshopu – doplnenie krídel podľa výberu kamalásky. Fotenie jednotlivých kamalások bolo časovo veľmi náročné o čom svedčí aj harmonogram, ktorý je v práci zobrazený.Za kamaláskami som cestovala po celom Slovensku. Skoro každý deň som fotila, upravovala a spracovávala fotky vo photoshope.
Riešila som množstvo problémov s prebalom na knihu, ktorý v podstate zobrazuje mapu mojich kamalások. Chcela som použiť neónový zelený papier vo formáte A1. Bimatová fotografia mala byť spracovaná priesvitným parciálnym lakom, ale test na vzorke nevyzeral vôbec dobre, vsalo sa to do papiera - parciálny lak a UV lak urobili na papieri mastné fľaky. Táto technika a aj ostatné podobné techniky boli veľmi finančne náročné k stavu môjho účtu.
Dizajn knihy som chcela spracovať takou istou technikou ako prebal a názov kamalásky som chcela spracovať metalickým zeleným lakom, ale toto spracovanie tiež značne prekročilo moje finančné možnosti.
Ako konečné spracovanie na prebal som vybrala zelený pauzák (100g) s bielymi štvorcami – na bielej vrstve sú umiestnené farebné portrétne fotografie kamalások. Obal samotnej knihy je tiež z pauzáku, ale z bieleho (285g). Názov „Kamalásky“ je z priesvitnej lesklej nálepky. Nalepením nálepky na pauzák vznikol parciálny- plastický efekt nadpisu knihy. Strany diela sú z papiera značky MUNNKEN- LYNX 100g.
Moja kniha kamalások pôsobí originálne a veľmi hravo čím som si splnila svoju predstavu o tomto netradičnom výtvore. Každá moja kamaláska sa v ňom myslím si bez problémov nájde a môže posúdiť, či som ju stvárnila aj podľa jej predstáv. Ak sa tam niekto nenájde, alebo nebodaj „nespozná“ tak je mi ľúto. Mám určite viac kamalások, ale všetky sa nedali nafotiť. Táto kniha má a bude mať pre mňa silu a nostalgiu spomienky. Je to obrazový záznam z jesene 2012, kde sú zachytené tváre a duše, ktoré mi neskôr pripomenú „ aký sme vtedy boli“. Toto dielo bude mať o 20-30 rokov obrovskú citovú a nostalgickú hodnotu pre mňa a určite aj pre moje kamalásky. „Viete si predstaviť, že sa raz všetci stretneme a budeme mať po päťdesiatke, budeme vo veku našich rodičov a profesorov... je to krásny sen...čím budeme, kde budeme a vôbec budeme ešte ?“